Oldalak

2016. december 18., vasárnap

Könyv vagy Film?


Sok fiatal, ha megkérdezik őket melyik jobb, melyiket választaná inkább, azt mondaná a filmet, mégis miért? Ha alaposabban megvizsgáljuk mindkettőt, elég nagy különbségeket fedezhetünk fel. 

Nézzük meg akkor a filmeket. A filmek alapja általában a könyvek, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen tükrözi az abban leírt történetet, sok jelenetet kihagynak belőle, hogy ne legyen túl hosszú, vagy mert lényegtelennek tartják, és néha plusz jeleneteket adnak hozzá, hogy még izgalmasabb legyen a történet. Emellet a filmekben a rendezőktől függ, hogyan néz ki egy egy szereplő. Készen kapjuk a kinézetét, így azt nem a fantáziánk határozza meg, nem úgy néz ki, ahogy esetleg előzetesen elképzeltük. A színészek is egy adott személyiséget játszanak el, nem kell rajta sokat gondolkodnunk. A film egy teljes felépített világot nyújt, ahol minden vizuális és érzéki elemet részleteiben kidolgoztak, megvalósítottak és a nézőnek csak az a dolga hogy élvezze. Persze ez nem azt jelenti, hogy a filmek kevésbé jók. A filmek vizuális hatásai segítenek elképzelni a történet világát, környezetét, és ezáltal sokkal élethűbbnek tűnhet a történet, mivel a látás és a hallás érzékszerveinkre egyszerre hat. Filmet többnyire akkor választunk, ha az előzetese megtetszett és izgalmasnak ígérkezik.

A könyvekben több időt fektetnek a történet kifejtésére, hosszan, akár bonyolultan írják le a cselekményt. A leírt történetek arra ösztönzik az olvasót, hogy elképzelje, beleélje magát a cselekménybe. Az író ugyan kellően körülírja szereplőket, karaktereket, a környezetet de az olvasó saját fantáziájára vannak bízva, azt hogyan képzeli el. Egy adott szereplő személyiségére utaló jelek megtalálhatók a leírt szövegben, amikből összeáll az olvasóban a szereplőkről alkotott kép. A könyv elmondja a történetet, ad egy hátteret, egy sztorit, a vizuálisan elképzelt látványt már magunk tesszük hozzá. A könyvekben a történést ugyan nem látjuk és nem is halljuk vagyis nem hat erre a két érzékszervünkre, de az olvasással fejlesztjük a fantáziánkat és növeljük a képzelőerőnket. Persze itt is fontos szerepet játszik a design, ha egy köny megjelenése, borítója nem tetszik, akkor nem feltétlenül emeljük le a polcról. Emellett nekem a könyvek tapintása és az oldalak illata is hozzátartozik egy könyv élményeihez. 

Hogy ötleteket adjunk, íme 5 könyv, amit érdemes elolvasnod és 5 film, amit érdemes megnézned:

Könyvek:

Paula Hawkins: A lány a vonaton

    Rachel ingázó, minden reggel felszáll ugyanarra a vonatra. Tudja, hogy minden alkalommal várakozni szoktak ugyanannál a fénysorompónál, ahonnan egy sor hátsó udvarra nyílik rálátás. Már-már kezdi úgy érezni, hogy ismeri az egyik ház lakóit. Jess és Jason, így nevezi őket. A pár élete tökéletesnek tűnik, és Rachel sóvárogva gondol a boldogságukra.
    És aztán lát valami megdöbbentőt. Csak egyetlen pillanatig, ahogy a vonat tovahalad, de ennyi elég.
    A pillanat mindent megváltoztat. Rachel immár részese az életüknek, melyet eddig csak messziről szemlélt.
    Meglátják; sokkal több ő, mint egy lány a vonaton
Anna Woltz: Black box


    A holland fiatalok megőrülnek a Ticketért. Hogy mi az a Ticket? Egy kis kártya, amit maguk a gyerekek találtak ki, és öt szempontból értékeli a tulajdonosát: a külső, az ész, az egészség, a pénz és a vonzerő számít. Az első négyet lehet fejleszteni, a vonzerő százalékának növekedése azonban egy kapcsolódó közösségi oldalon kapott szavazatoktól függ. A kamaszok úgy érzik, végre maguk mondják meg, hogy ők milyenek, és a világ milyen legyen körülöttük.Jacob Rijn, a vonzó és fiatalon befutott filmrendező pedig kíváncsi: tényleg úgy megváltoztak a gyerekek, hogy a felnőttek nélkül képesek uralni a világot és önmagukat? Ezért kitalál egy valóságshow-t: a Black Boxot.Egy csapat gyereket bezárnak egy feketére festett házba a tenger fölé nyúló mólón. Heten vannak, mint a gonoszok.Az egyikük egy Ticket-őrült, dekoratív Barbie-baba. A másik tizenöt éves, és egy Skót-felföldet ábrázoló poszterrel meg egy bicskával érkezik a házba.
    A harmadik egy igazi lúzer.
    A negyedik egy felháborítóan gazdag kiskorú, aki egy olyan weboldalt üzemeltet, amin titokban levideózott lányok vannak.Az ötödiket a börtönből hozták ki. 
    A hatodik egy szeretetben hívő lány, aki gyűlöli a Ticketet.
    A hetedik csak egy sikerre éhező kislány. A Black Box szerkesztősége és egész Hollandia azt figyeli chipset zabálva, mire mennek ők heten felnőttek nélkül. Vajon szétszedik egymást, vagy megteremtik a saját világukat, és jól elboldogulnak? És miközben a felnőttek ezen gondolkodnak, a Black Box mindenkit magával húz a mélybe.
Ransom Riggs: Vándorsólyomkisasszony különleges gyermekei


    Egy rejtélyes sziget
    Egy elhagyott árvaház
    Egy különös fényképekből álló gyűjtemény
    Ez vár felfedezésre a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei című felejthetetlen regényben, amely a fantázia és a fotográfia elegyéből kever izgalmas olvasmányt. Történetünk kezdetén rettenetes családi tragédia indítja útnak a tizenhat esztendős Jacobot egy távoli, Wales partjai közelében lévő szigetre, ahol felfedezi Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekek számára alapított otthonának omladozó romjait. Ahogy Jacob végigjárja az elhagyott hálótermeket és folyosókat, rájön, hogy Vándorsólyom kisasszony gondozottjai nem csak különlegesek voltak, de talán veszélyesek is. Lehet, hogy nem véletlenül száműzték őket egy kietlen szigetre. És valamiképpen – lett légyen ez bármilyen valószínűtlen – talán még mindig élnek. 
    Ez a nyugtalanító, réges-régi fényképekkel illusztrált regény élvezetes olvasmány felnőtteknek, tiniknek és bárkinek, aki élvezi a hátborzongató kalandokat.
Dawn Brown: Da Vinci-kód


    A tanulmányi úton Párizsban tartózkodó Robert Langdon szimbólumkutatót telefonon riasztják egy késő esti órán. A Louvre idős kurátorát meggyilkolták a múzeumban, és érthetetlen kódot találtak a holtteste mellett. Miközben Langdon és Sophie Neveu, a tehetséges francia titkosírás-szakértő a rejtvény megoldásán dolgozik, elképedten fedezik fel a rejtett utalások nyomát Leonardo da Vinci műveiben – noha ezeket az utalásokat mindenki láthatja, a festő zseniálisan álcázta őket. A hagyományos thrillerregények kliséiből A Da Vinci-kód egyszerre villámgyors, intelligens és többrétegű; részletek sokasága és alapos kutatások hitelesítik. Az első oldalaktól a váratlan és elképesztő végkifejletig Dan Brown bestsellerszerző már megint mesterien bonyolítja a történetet.
Ulysses Moore: Az időkapu


Minden adott egy kalandhoz. Három szenvedélyesen kalandvágyó gyerek: Jason, Julia és Rick. Egy villa egy sziklaszirt tetején, tele rejtélyes bezárt szobákkal. Egy szekrény mögé rejtett ajtó, amit sehogy sem lehet kinyitni. Ám a gyerekek elhatározzák, hogy mégiscsak kinyitják. Bármi áron...
Néggyel egy nyílj ki sorsszerűen,
A mottót négyből háromban leld meg,
A négy közül kettő a halálba vezet,
S csak egy a négyből visz oda le.

Filmek:

Éhezők viadala 

A jövőben járunk, amikor Észak-Amerika romjain Panem országának tizenkét körzete található. Minden évben minden körzetből a Kapitólium kiválaszt egy-egy tizenkét és tizennyolc év közötti fiút és lányt, akiknek részt kell venniük az Éhezők viadalán. Az életre-halálra zajló küzdelmet élőben közvetíti a tévé. A tizenhat éves Katniss Everdeen egyedül él a húgával és az anyjával a Tizenkettedik Körzetben. Amikor a húgát kisorsolják, Katniss önként jelentkezik helyette a Viadalra, ez pedig felér egy halálos ítélettel. De Katniss már nem először néz farkasszemet a halállal - számára a túlélés a mindennapok része. Ha győzni akar, olyan döntéseket kell hoznia, ahol az életösztön szembekerül az emberséggel, az élet pedig a szerelemmel.

A falu

Lucius Hunt (Joaquin Phoenix) úgy érzi, valami nincs rendben a falujával. A közösség ellenáll minden reformnak és abban a középkori hiedelemben él, hogy a falun túl különös teremtmények élnek. Ezek a titokzatos lények nem jönnek a faluba, a falubeliek nem lépik át az erdő határát. Ez a hallgatólagos megállapodás biztosítja a viszonylagos békét. De Lucius útnak indul, a faluban pedig elszabadul a pokol. A vak Ivy (Bryce Dallas Howard) támogatja a változást, ám a mindig fékezhetetlen Noah (Adrien Brody) és a falu bölcsei bármit megtesznek a falu megóvása érdekében.

Rogue one

A lázadók egy csoportját azzal bízzák meg, hogy lopják el a Birodalom készülő szuperfegyverének, a Halálcsillagnak a tervrajzát.

Gyűrűk ura: A gyűrű szövettsége

Frodó (Elijah Wood), az ifjú hobbit egy gyűrűt kap Bilbótól, amiről kiderül, hogy az Egy Gyűrű, mellyel a Sötétség Ura rabszolgasorba taszíthatja Középfölde népeit. Gandalf (Ian McKellen) Völgyzugolyba küldi Frodót, ahol a tündék legbölcsebb vezetője, Elrond dönt a gyűrű sorsáról. Nincs más lehetőség, a gyűrűt el kell pusztítani Mordorban, a Végzet-katlanban. A szabadnépek tanácsán megújul a Szövetség, és Gandalf vezetésével Frodó és társai, a dúnadán Aragorn (Viggo Mortensen), a tünde Legolas (Orlando Bloom), Gimli, a törp (John Rhys-Davies), és Boromir, az emberek képviseletében, nekivágnak a reménytelen küldetésnek. A jövő attól függ, hogyan alakul a szövetség sorsa.

A kezdő

A menő netes divatcég az egyenlő esélyek jegyében idősebb gyakornokokat is hajlandó fogadni. De erre talán nem készültek fel: beállít hozzájuk egy 70 körüli öltönyös, diplomatatáskás úr (Robert De Niro), és munkát kér. Valaha ő is hasonló szakmában dolgozott, mondja.

A cég főnöke, a megállíthatatlan tempójú és nehezen elviselhető temperamentumú Jules (Anne Hathaway) alkalmazza a férfit, és attól kezdve kénytelenek eltűrni egymást: különböző szeszélyek, különböző szokások és hasonló nyakasság ütközik össze - egészen addig, míg a sok utálatból talán barátság nem alakul.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése